Esiliinoja kesähelteessä

Esiliinoja kesähelteessä

Luottamuspaikat on jaettu ja Kuntavaalit on käyty, että kohta unohdettukin, silti pientä polemiikkia on ilmassa ja Pyhtään lehdessä 17.6.2025. Lehden uutisessa oli ihmetelty Kunnanhallituksen puheenjohtajan varahenkilön valintaa henkilöllä, joka ei ollut ehdolla vaaleissa. Tämä on herättänyt pahennusta Pyhtään Kokoomuksessa, jolla oli merkittävän suuri lista henkilöitä ehdokkaana vaaleissa. Sitä kautta kysymys on varmaan lehdistön mielenkiinnon herättänyt. Se lienee luonnollista maassa, jossa lehdistöllä on vapaus kysyä. Kyselemisen aihetta olisi enemmän vaikkapa siinä, kuinka moni valittu ehdokas tosiasiallisesti asuu edes Pyhtäällä? Muutama ei ja sitähän peitellään vimmatusti.

Pahennus tihenee ilmeisesti jutussa käytettyyn ”esiliina” sanaan. Noin perinteisesti puolueet hoitavat omien ehdokkaidensa valinnan erilaisiin luottamustehtäviin, enkä minäkään ala niitä sen enempää ruotimaan. Pohtikoon jokainen omansa. Vaalien jälkeen paikkaneuvottelut käytiin Kokoomuksen johdolla varsin nopeasti, eikä riitoja valinnoista ollut. Paikkalaskelmat olivat hyvin ja tuloksen mukaan tehtyjä. Pienenä tyylivirheenä voidaan lukea valmis paikkajako muille puolueille mies- ja naiskiintiöiden jakautumisessa. Sekään ei ainakaan Perussuomalaisille aiheuttanut sen suurempaa hämmennystä, koska jako oli asettelumme mukainen.

Itse en kuitenkaan lukenut asianomaista juttua Kunnanhallituksen puheenjohtajan varan valinnasta ketään loukkaavaksi, varsinkaan puheenjohtajaa kyseenalaistavaksi. Hallituksen puheenjohtajalla on laaja- ja kiireinen rooli. Useammassa hallituksessa istuneena, näen niin, että hallitus on yhtä henkilöä laajempi kokonaisuus, jossa hallituksen jäsenet tukevat valittua puheenjohtajaa. Puheenjohtajalla on tärkeä rooli siinä, että Kunnanhallitukselle esitellään asiat ajoissa ja niihin keretään muodostamaan mielipiteitä keskusteluineen, ennen varsinaista päätöksentekoa. Hyvä puheenjohtaja kuuntelee ja yhdessä hallituksen kanssa työskentelee mahdollistajana, sekä huolehtii virkakoneiston muistavan Kunnanhallituksen linjaukset. En usko, että tälläkään kaudella näissä ongelmia tulisi. Näkökannat vaihtelevat, mutta kyllä suunta on sama. Pyhtään parhaaksi.

Jos jotakin ihmettelen, niin tämän vaalikierroksen median suhtautumista. Pyhtäänlehti emoyhtiöineen ei halunnut julkaista minkään sorttista puolue- ja ehdokasesittelyä Kuntavaaleihin liittyen, aiemmista vaaleista poiketen. Vaikka lehti kutistuu kuin Pyy maailmanlopun edellä. Lähimedian hiljaisuus tuskin ruokkii intoa äänestää tai muutenkaan luottamusta päättäjiä kohtaan. Samaa linjaa harrasti YLE. Oli syy mikä tahansa, niin surkea päätös se kuitenkin oli. Hyvää kesää kaikille!.